Slide background

Sıkça Sorulan Sorular !

Pencerelerimi değiştirmek istiyorum nelere dikkat etmeliyim?

01 PVC Pencere ve kapı sistemleri yapımına karar verirken estetiğin yanı sıra pvc pencerenin  fonksiyonelliği ve yalıtım özelliklerine de dikkat edilmelidir. İyi yalıtım sağlayan bir pencere  tasarruf ederek kazanmanızı sağlayan bir yatırım elemanıdır. Evinizin iç ortamına veya  binanızın dış estetiğine uygun ahşap görünümlü pvc pencere sistemleri uygulayabilirsiniz.  Ahşap görünüm sadece bir yüzeye uygulanabilirken çift yüzeye birden de  uygulanabilmektedir. Binanızın bulunduğu bölge, konum ve yüksekliğine bağlı olarak  pencerenize statik hesabı yaptırarak uygun yardımcı malzemelerin kullanılması da daha  sonradan oluşacak ısı, ses ve su yalıtım problemlerini ortadan kaldırmış olacaktır.

PVC Profil serisi seçerken nelere dikkat etmeliyim?

03 PVC Profil serisi seçerken PVC profilin yükseklik ve odacık sayısı yalıtım değerlerini etkileyen en önemli etkenlerdir.  Yükseklik ve odacık sayısı arttıkça yalıtım değerleri artmaktadır. Binanızın konumu ve yüksekliğine göre 60 mm – 70 mm –  75 mm ve 80 mm’lik serilerimizi kullanmanız uygun olacaktır. 60 mm’lik serimiz 4 odacıklı, 70 mm’lik serimiz 5 odacıklı, 75  ve 80 mm’lik serilerimiz ise 6 odacıklıdır.

Cam seçerken nelere dikkat etmeliyim?

04

Cam, bir pencerenin en önemli elemanlarından biridir. PVC pencerenin ısı yalıtım değerinin iyi ya da kötü olmasını etkileyen  en önemli eleman camdır. PVC pencereniz dış ortam ile iç ortamı birbirinden ayırıyorsa ( yani oda içi ara bölmelerde  kullanılmıyorsa ) kesinlikle çift cam olmalıdır. Her çift cam aynı ısı yalıtım değerine sahip değildir. 4 – 12 – 4 mm ve 4 – 16 – 4  mm ölçülerinde olan klasik çift camlar en çok kullanılan camlardır.Bu ölçüler sırasıyla şu anlama gelmektedir. 1. rakam ilk  camın kalınlığı – 2. rakam ara boşluğun kalınlığı – 3. rakam ikinci camın kalınlığı. Çift camınızın tek yüzeyi lamine kaplamalı  olursa ısı yalıtım değeri iki kat artmaktadır.

Ülkemizde kullanımı az da olsa Avrupa’da yaygın olarak kullanılan Argon gaz  dolgulu camlarda ise yalıtım değeri en üst seviyededir. Cama karar verirken dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir husus  ise garanti süresidir. Camlarda garanti süresi 10 yıldır ve bunun geçerli olması için garanti belgenizi mutlaka almanız  gerekmektedir.

PVC Pencerede garanti süresi nedir?

05 PVC Pencere alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise garanti süresidir.

Pencerelerde garanti süresi en az 2 yıldır. Bunun geçerli olabilmesi için bayiiniz ile sözleşeme yapınız ve garanti belgenizi  istemeyi unutmayınız.

PVC Pencere insan sağlığına zararlı mıdır?

06 (1) PVC pencere insan ve çevre sağlığına dost bir yapı elemanıdır. Montajı yapıldıktan sonra etrafa hiçbir gaz salınımı yapmaz.  Boya, vernik gibi kimyasalları yüzeyinde bulundurmadığından insan sağlığına dosttur.

Günümüzde birçok ev eşyası,  oyuncaklar, hatta kan torbalarının bile PVC ’ den yapıldığını düşünürsek PVC ’ nin doğaya ve insan sağlığına dost bir malzeme  olduğu daha net anlaşılacaktır.

PVC Pencerelerimi 1 sene önce yaptırdım ancak evime taşınmadığımdan koruyucu folyoları sökmedim. Söktüğümde pencereye yapışan folyoları temizleyemiyorum

06 (1)PVC Pencerelerinizin üzerinde bulunan koruyucu folyoların amacı taşıma esnasında meydana gelen darbelerden pencerenizi korumaktır. Koruyucu folyonun üzerinde de belirtildiği üzere montajdan hemen sonra sökülmesi gerekmektedir.

Sökülmediği durumlarda ise güneş ve hava koşullarının etkisi ile koruyucu folyo üzerindeki tutkal ve boyalar pvc profilinizin yüzeyine geçebilmektedir. Bu iz ve lekeleri daha sonra temizlemek mümkün olmamaktadır.

PVC Penceremi hangi temizlik malzemesiyle temizle meliyim? Bakım yapmalı mıyım?

08 PVC Pencerelerinizi temizlerken sıvı deterjanlar kullanılabilir. Beyaz bir bez yardımı ile contalara değdirmeden  pencerelerinizi temizlemenizi öneriyoruz. Kesinlikle çamaşır suyu, tuz ruhu, toz deterjan tarzı temizleyiciler kullanmayınız.  Bunlar PVC pencerenizin çizilmesine ve renginin bozulmasına sebebiyet verecektir.

Pencere aksesuarlarınızın hareketli  kısımlarını 6 ayda bir ince makine yağı ile yağlamanız yeterli olacaktır.

PVC Penceremde kauçuk conta mı yoksa gri conta mı kullanmalıyım?

09 PVC Pencerelerde iki tür malzemeden üretilen conta kullanılmaktadır. Birincisi kendini kanıtlamış ve en iyi kalıcı  deformasyon değerine sahip malzemeden üretilmiş EPDM kauçuk conta; diğeri ise halk dilinde gri conta olarak adlandırılan  TPE gri contadır.

Her ikisi de gerekli performans testlerini başarı ile tamamlamıştır.

Ancak kauçuk contanın soğuk-sıcak  dayanımı ve kalıcı deformasyon ömrü plastik contadan daha yüksektir.

 Kauçuk conta kullanmanız durumunda temizlik yaparken contalarınızı nemli bir bezle deterjan kullanmadan temizlemenizi  öneririz.